Tájház

2014. augusztus 16.

"Gránátalma" hagyományőrző kézművesek kiállításának megtekintése.


A temetőből a helyi tájházba mentünk, a népművészeti műhelyt látogattuk meg. - Portik H. Irénke az " Etnographia Gyergyoiensis Alapítvány" elnöke bemutatta a a "Gránátalma" hagyományőrző kézművesek kiállítását, a selyemhímzést. Nagyon részletes előadást tartott a Gránátalma Egyesület úri hímzés és csipkekészítő tevékenységéről.
Többek között elmondta, hogy A Gránátalma Hímző kör, mint baráti társaság, az Etthnographia Gyergyóiensis Alapítvány tevékeny asszonyaiból önállósult 2003-ban. Tíz év után lett önálló jogi személyiséggé Gránátalma Egyesület néven.
Egy reneszánsz környezet megteremtésének a vágya hozta össze azokat a régi hímzés- és csipkekészítési technikákat ismerő asszonyokat, akik képesek voltak levarrni a több száz éves kézimunkák mintáit. Eredendően az így készült hímzések Európa legkeletibb reneszánsz műemlékének, a Gyergyószárhegyi Lázás-kastély valamelyik helyiségének berendezését képezték volna.
Először néhány oltár- illetve úrasztali terítő készült el, ennek sikere felbátorított gyűjteményünk egyik ékességének, az I. Rákóczi Györgyné Lorántffy Zsuzsanna nagy abroszának elkészítéséhez. Utána, több törülköző és orcakendő, terítő, valamint Brandenburgi Katalin egyik ruhájának hímzett virágai készültek el.
Az eredeti úri hímzések vagy azok foszlányai, melyeket újra hímeztünk, a Kárpát-medence különböző részeiről, datálásuk alapján többnyire az 1548-1770 közötti időszakból valók. Valamennyi hímzés kirajzolását, az arányok betartását, a színek hitelességét kutatómunka előzi meg, az öltések elkezdését szakirányító végzi. Ugyancsak az ő feladatköréhez tartozik a műselyem és gyapotfonalaknak, valamint a skófiumok másainak, a finom gyolcsoknak, batisztselymeknek beszerzése, előkészítése. A már megrendezett tíz tábor több mecénásnak is érdeme. Az első hat a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ programjában szerepelt, ennél fogva a gyűjtemény egy része az intézmény leltárát gazdagítja, ezek szerződés alapján szerepelnek kiállításunkon.

Egyesület számlaszáma:
Szigetvári Takarékszövetkezet 50800018-15191050
Az egyesületnek e-mail: elnoksege@gmail.com
e-mail a honlapszerkesztőnek: nericsara1@gmail.com

Székelyföld Szerelmesei Egyesület 2010 © 2014 Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el